tel.: +48 694 397 669
michniakgroup@gmail.com

góralska firma łączy wszystko co najlepsze

Góralskie domy z bali

Architektura w stylu góralskim to jedna z najbardziej rozpoznawalnych wyróżników rejonu Podhala. Góralskie domy z bali, często na murowanych lub kamiennych podmurówkach, o spadzistych dachach to popularne widoki dla tamtejszego krajobrazu.

Taki styl swoje korzenie zawdzięcza tradycyjnym góralskim budownictwo, które z początku było bardzo skromne i proste w swojej formie. Góralskie chaty budowano z drewnianych świerkowych albo jodłowych bali, które przepoławiano i wiązano na węgieł. Z uwagi na optymalne utrzymanie ciepła w środku chaty, okna były stosunkowo małe, przeważnie z ekspozycją południowo-wschodnią, aby zapewnić jak najlepsze nasłonecznienie i doświetlenie wewnątrz izb. Wysokie oraz spadziste dachy pokryte gontem, miały zapobiec gromadzeniu się dużych ilości śniegu w mroźne, długie zimy. Tradycyjny podhalański dom zwykle składał się z dwóch pomieszczeń mieszkalnych, sieni oraz strychu i komory. Piwnice na ogół budowano zupełnie osobno, poza obrębem chaty.

Budowanie większych willi, pensjonatów i innych budynków w góralskim stylu zapoczątkował Stanisław Witkiewicz, którego inspiracją były właśnie tradycyjne domy z bali. Góralski charakter architektury podhalańskiej podkreślały zarówno ściany z drewnianych bali i spadziste dachy, jak i charakterystyczne podhalańskie zdobienia. Zaczęto budować od frontu odkryte werandy lub tarasy, które podpierano belkami.

Góralski dom z bali
Góralski dom z bali

Obecnie budowane domy i inne obiekty, również nawiązują do tradycji góralskiej. Na Podhalu nadal stawia się domy góralskie z bali, które wyglądem przypominają dawną architekturę. Stosuje się drewniane podbitki, słoneczka, rysie oraz drewniane opaski wokół okien, a także okiennice i inne charakterystyczne elementy. Powszechna jest także tradycyjna kamienna podmurówka. Góralskie wnętrza domów zdobione są zwykle drewnem, co nadaje odpowiedni klimat.

Firma MIŚ-BUD pochodzi z Podhala, dlatego w projektach tworzonych przez siebie domów często odzwierciedla góralski styl i charakter. Stosowana przez MIŚ-BUD technologia wywodzi się z tradycji rejonu i do czasów obecnych jest z powodzeniem wykorzystywana. Domy z drewna buduje się z odpowiednio przygotowanych okrągłych, płaskich lub półokrągłych bali, składanych na węgły, a powstałe między nimi szczeliny dokładnie wypełnia się naturalnym mszeniem, tzw. wełnionką. Taka metoda nie tylko perfekcyjnie uszczelnia ściany budynku, ale również wzbogaca walory estetyczne i podkreśla góralską kulturą.

Góralskie domy z bali są popularne głównie na południu Polski, jednak świetnie sprawdzają się i prezentują także w innych rejonach, zwłaszcza w pobliżu lasów i innych pięknych, naturalnych okoliczności przyrody.





© Copyright 2015 - Miś-Bud Jan Michniak | Wykonanie Strony internetowe Zakopane "U Ciwersa"