tel.: +48 694 397 669
michniakgroup@gmail.com

góralska firma łączy wszystko co najlepsze

Drewniane domy z bali a domy szkieletowe

Domy drewniane buduje się na wiele sposobów. Łączy je główny materiał, z którego są wytwarzane, czyli drewno. Drewno jest jednym z najstarszych i najlepszych surowców wykorzystywanych w budownictwie. Używano go do budowy domów tysiące lat temu, a i obecnie cieszy się dużą popularnością. Drewno posiada bowiem mnóstwo walorów, które sprawiają, że jest świetnym materiałem budulcowym.

Do budowy domów z drewna wykorzystuje się różnorodne technologie. Najpopularniejsze domy drewniane to między innymi domy szkieletowe, prefabrykowane domy z drewna oraz drewniane domy z bali. Czym się różnią? Najprościej i najkrócej można powiedzieć, że różnica tkwi w konstrukcji ścian.

W domach wznoszonych w technologii szkieletowej budowa polega na postawieniu konstrukcji z drewna, którą następnie wypełnia się odpowiednim materiałem izolacyjnym zazwyczaj w postaci waty mineralnej lub szklanej i zabezpiecza warstwą paroizolacyjną oraz wiatroizolacyjną zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku.

Domy szkieletowe
Domy szkieletowe

W domach prefabrykowanych większą część konstrukcji nośnej przygotowuje się w halach fabrycznych, a następnie gotowe elementy transportowane są na plac budowy i tam montowane na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej. Po zmontowaniu ścian, budynek zostaje odpowiednio zabezpieczony izolacją termiczną i wykończony.

Domy drewniane z bali natomiast, wznoszone są z bali drewnianych, zwykle o średnicy od 10 do 30 cm. Bale układane są poziomo jeden na drugim i mocowane na tzw. węgły.Domy z bali drewnianych buduje się zazwyczaj z bali prostokątnych, okrągłych lub półokrągłych, które są odpowiednio obrabiane i impregnowane. Im ich grubość jest większa, tym posiadają lepsze przewodnictwo ciepła. Domy z bali nie wymagają dodatkowego ocieplenia, gdyż odpowiednio zabezpieczone cechują się dobrą szczelnością, odpornością na wilgoć, a także posiadają zdolność do regulacji temperatury. Bale w ciągu dnia absorbują ciepło, co zapewnia utrzymanie właściwej temperatury w nocy, natomiast po zmroku wchłaniają chłodne powietrze, które oddają za dnia.

Dom zbudowany z bali drewnianych
Dom zbudowany z bali drewnianych

Różnice między domami drewnianymi a domami z bali oczywiście są także wizualne. Domy szkieletowe mogą prezentować się tak, jak zwykłe domy z cegieł, gdyż wykańcza się je tynkiem, cegłą klinkierową, drewnem lub dowolnym innym materiałem. Zaś domy drewniane z bali posiadają swoisty, niepowtarzalny, klimat i charakter, który idealnie komponuje się z naturalnym podmiejskim otoczeniem, górskim krajobrazem lub z tłem w postaci lasów, jezior i łąk.

© Copyright 2015 - Miś-Bud Jan Michniak | Wykonanie Strony internetowe Zakopane "U Ciwersa"